ברוכים הבאים למרכז המידע
לחיפוש בטקסט חופשי במרכז המידע הקלידו מילות חיפוש בתיבה
מרכז המידע  > הריון ופוריות מה לגבי תמ"ל (תחליף חלב לתינוקות) המכילים רק DHA ולא מכילים EPA? 
0
18/11/2013 | 

מה לגבי תמ"ל (תחליף חלב לתינוקות) המכילים רק DHA ולא מכילים EPA?

גם כאן מדובר בטעות היסטורית ובפוליטיקה של המזון. חברות יצור התמ"ל זיהו שרמת ה DHA במוח של תינוקות גבוהה מאד והסיקו שיש לתסף רק DHA. כמו שהסברנו זו טעות נאיבית. בנוסף לכך חברה אחת בשם MARTEK החזיקה במונופול ליצור DHA נקי מאצות ומכרה אותו באופן בלעדי ליצרני התמ"ל. בגלל המונופול הזה האינטרס שלה היה להכניס רק DHA לפורמולות השונות. העובדה היא ששימוש בפורמולות עשירות DHA מזה כ-15 שנים לא הועיל בכלום לעצירת מגיפת ההפרעות הנוירופיסיכאטריות בילדים שנולדו מאז.
ישנם גם מחקרים רבים שבדקו את השפעת ה DHA הנקי על תופעות נוירופיסיכאטריות שונות ותמיד נמצא ש DHA נקי או לא הועיל או הזיק.
לצד זה ההנחה הרווחת שתיסוף DHA בלבד לתחליפי חלב אם (תמ"ל) תשפר את התפקוד המוחי של הילד הוכחה כלא נכונה מחקרית. מחקר מעקב שמצא כי אין השפעה על ההתפתחות השפתית וההתנהגותית בילדות המוקדמת, כאשר מאכילים פגים בתמ"ל בעל ריכוז פי 3 של DHA לעומת הריכוז שבשימוש כיום בטיפול קליני בפגים. מחקרים קודמים על השפעת DHA על התפקוד הפסיכו מוטורי של פגים גם לא מצאו תועלת. לקישור למחקר

המחקרים היסודיים ביותר נערכו על דיכאון אך גם על ADHD. נערכו מספר מחקרים ביחסי EPA ו DHA שונים והממצאים תמיד זהים: DHA נקי נכשל בהוכחת תועלת. EPA+DHA במינון מתאים וביחס מתאים תמיד מוכיחים תועלת (וכמובן שלנו כבר יש נסיון רב עם מאות לקוחות שראו תועלת ביחס 2:1 לטובת EPA).

 

אהבתם את הפוסט? נשמח לשמוע אתכם