ברוכים הבאים למרכז המידע
לחיפוש בטקסט חופשי במרכז המידע הקלידו מילות חיפוש בתיבה
2
25/11/2013 | 

אומגה 3 והפרעות קשב וריכוז DCD

מחקר כפול סמיות על טיפול בעזרת אומגה 3 ב ADHD
מחקר כפול סמיות המראה תועלת משמעותית מאד בטיפול בבעיות קשב וריכוז בילדים המאובחנים כ DCD אך העונים ברובם על הקירטריונים של ADHD

למאמר המלא לחץ כאן

Title Fatty acid supplementation helps children’s academics and behavior Author Rabiner, David Item Type articles Journal Attention Research Update Publisher David Rabiner Publication Date June 2005 Publication Year 2005
Summary Children with developmental coordination disorder (DCD) were treated with dietary supplements with omega-3 fatty acids. The dietary supplementation did not effect motor skills, but improvements in reading, spelling, and behavior were seen in the treatment group

SUMMARY AND IMPLICATIONS
The results of this double-blind, placebo controlled study are exciting: among 117 children with developmental coordination disorders, dietary supplementation of omega-3 and omega-6 fatty acids was associated with substantial gains in reading and spelling as well as significant reductions in ADHD symptoms. Although these children were not diagnosed with ADHD, many had elevated levels of ADHD symptoms, and may have qualified for an ADHD diagnosis had they been formally evaluated.

The gains in children’s reading and spelling achievement were particularly noteworthy: children who received 6 months of treatment showed an average gain of over 20 months and a spelling gain of about 12 months. Thus, despite not receiving any specific academic intervention during this time, they went from being about a year below age level to essentially catching up with their peers.

2 תגובות

 1. אסנת צפריר הגיב:

  שלום רב
  שמי ד"ר צפריר, רופאת ילדים. מצאתי עניין רב באתר ובמידע. לגבי מאמר זה –
  יש לי מספר הערות –
  1. מדובר ב- DCD ולא ב- OCD , 2 אבחנות שונות לחלוטין
  2. מבחינה מדעית 117 ילדים זה לא מחקר גדול
  3. חבל ועצוב שאין מחקרים שחזרו על כך, עברו כבר הרבה שנים מ-2005 .לא רק שאין רפליקציה של התוצאות אלא אף סקירה מ- 2012 בקוקריין, שהוא מאגר של רפואה מבוססת מידע – לא מצא מספיק עדות לתועלת של אומגה 3 בקשב.
  בברכה , אסנת

  • גיא בן-צבי הגיב:

   שלום דר צפריר
   תודה על תגובתך
   להלן תשובותי
   1. צודקת כמובן, טעות סופר, יתקון
   2. יש מחקרים רבים המראים שיפור בADHD ותסמונות נוספות על ספקטרון חוסר הקשב המואפינות במחסור בדופאמין. על ה117 האלו את יכולה להוסיף מאות רבות אם לא אלפים. מה שמאפיין את המחקרים שלא מצאו תועלת זה תכנון ניסוי לא נכון הנובע מחוסר הבנה בסיסי של מטבוליזם של חומצות שומן. שום דבר לא יזיז חוקר מתכנון הניסוי שלו אפילו אם הוא שגוי בעליל (קורה גם עם חוקרים ישרלאיים החוקרים אומגה 3 והפרעות פסיכיאטריות בילדים ובכלל ויש כאלו). הגורמים העיקריים המונעים תוצאות חיוביות:
   א. מינון תת אפקטיביי של שמן דגים
   ב. מינון לא מנורמל למשקל גוף (שזה ממש לא יאמן אבל ככה זה, הם לא מנרמלים למשקל גוף בעוד שתרופות כן מנרמלים). ילד במשקל 40 ק"ג מקבל אותו מינון כמו ידל במשקל 25 ק"ג. פשוט הזוי חוסר המדעיות שבכך.
   ג. יחס EPA ל DHA לא נכון. בעיקר יש נטיה לנסות ריכוז גבוה מידי של DHA שלא יכול לעזור . הנסיון לטפל בהפרעות פסיכאטריות בעזרת DHA בריכוז גבוה נובע מהיפותזה נאיבית האומרת בגלל שיש במוח הרבה DHA נוסיף עוד ואז הילד יבריא. מה שבפועל לא עוזר ולא יכול לעזור (סיפור ארוך לא לפוסט הזה אבל המידע בידי וגם באתר שלנו) כי מה שחסר לו זה EPA.
   ד. שימוש בפלצבו לא נכון, ביחוד שכיח שימוש בשמן זית. גם סיפור ארוך מדוע זה לא תכנון טוב.
   ה. אי תיסוף ויטמין E בעוד שלילדים אלו עומס מחמצן גבוה במיוחד (נחקר ונמצא הדיר ויש לכך הסבר ביוכימי ברור). עומס מחמצן גבוה מונע תוצאה חיובית עם שמן דגים. גם זה מהבנה מדעית של הביוכימיה וגם מנסיווננו עם ילדים כאלו.
   ו. חוסר נירמול לתרופות. השפעת שמן דגים היא סינרגית לתרופות פסיכיאטרייות ואין דין טיפול בילד על קונצרטה או ריטלין כדין טיפול בילד נקי
   אבל עם כל הסיבות הללו עדיין יש מחקרים המראים שיפור ניכר.
   ואבל עוד יותר גדול- מה שמענין יותר מהסטטיסטיקה המחקרית רפואית זה הנסיון שלנו עם עשרות רבות, מעל מאה ילדים עם הפרעות פסיכיאטריות ברמות חומרה שונות שנרפאו מהתסמונת ונגמלו מתרופות. ואלו רק הילדים שבמעקב שלי בזכות הוריהם שכותבים לי, אני מניח שיש מאות רבות שפשוט מישמים את ההמלצות בלי לתקשר איתנו ישירות. ואילו את היית אם לילד עם בעיות פסיכיאטריות קשות כאשר התרופות רק מזיקות לו אני בטוח שגם את היית הולכת על מה שעזר לעשרות הורים אחרים. אגב רופאים רבים כאשר הם במצוקה מישמים את פרוטוקול אומגה על ילדיהם, למרות שזה "לא הוכח מחקרית בקוקריין"
   לסיכום המחקר המדעי רפואי הוא לא חזות הכל והוא רווי שגיאות בכל כיוון שתסתכלי (כולסטרול, סכרת תרופות ועוד ועוד) אבל מקרים אנקדוטליים רבים שמצליחים פעם אחר פעם אחר פעם להציל ילדים ומשפחות מגהינום זה דבר שמשכנע רבים לנסות את הכיוון הזה.
   בברכה
   גיא

אהבתם את הפוסט? נשמח לשמוע אתכם