ברוכים הבאים למרכז המידע
לחיפוש בטקסט חופשי במרכז המידע הקלידו מילות חיפוש בתיבה
10
26/03/2014 | 

טבעוני ובריא- האם זה אפשרי?

טבעוני ובריא- האם זה אפשרי? למי ומדוע?
רובנו רצינו או ניסינו פעם להיות טבעונים ובריאים. מדוע רובנו נכשלים ורק חלקנו מצליחים?
עניין המצגת אינו דיון מוסרי כזה או אחר אלא דיון מדעי על גוף האדם.

תקציר:
המצגת לקוחה מתוך הרצאה למטפלים נטורופתים, ומנסה להסביר מדוע רק אנשים מעטים מצליחים להיות גם בריאים וגם טבעונים.
המצגת מסבירה כי ישנם שני מרכיבי תזונה אשר קשה לבני אדם לסנטז מצמחים: חומצות אמינו מכילות גופרית וחומצות שומן אומגה 3.
כמו כן מוסבר במצגת כי היכולת לסנטז מצמחים את חומצות האמינו ואת חומצות האומגה 3 הרלוונטיות, תלויה בגורמים גנטיים וסביבתיים ביחד, וכי לא ניתן לדעת מראש האם אדם נתון יהיה שייך לקבוצת המיעוט המסוגלת להיות גם טבעונית וגם בריאה.
המצגת מביאה מספר מחקרים המוכיחים את הטענה כי טבעונות הינה תלוית גורמים גנטיים ותזונתיים, ולסיכום טוענת כי רק אנשים מעטים מכילים את כל הגורמים הגנטיים והתזונתיים הדרושים לתפקוד בריא וטבעוני.

הערה נוספת של גיא: אדם המתחיל להיות טבעוני במצב בריאות תקין לאחר שצרך מזון מהחי במשך כל חייו, ינצל את מלאי האומגה 3 ומלאי חומצות האמינו בגופו במשך חודשים רבים ולעיתים אף שנים. נזקי הטבעונות יופיעו בהדרגה, ולכן לכאורה בחודשים הראשונים האדם עשוי להרגיש טוב, גם מבחינה מוסרית (אני לא אוכל בעלי חיים) וגם מבחנה גופנית. יחד עם זאת, התחלה של תופעות הקשורות במחסור באומגה 3 או טאורין וגלותתיון לאחר מספר חודשים, עשויה להצביע על חוסר התאמתו של אותו אדם לתזונה טבעונית.

ישנן מספר פשרות סבירות בדרך שבין אכילת בשר מלאה לטבעונות מלאה:
1. הפשרה החשובה ביותר לדעתי היא צריכת שמן דגים. פעולה פשוטה זו, ברמה של כ 3 גרם ביום, תמנע לחלוטין את נזקי המחסור באומגה 3, בתנאי שתתחיל מספיק מוקדם מרגע היווצרות המחסור. במידה ופעולה זו נדחית והאדם כבר חולה, מומלץ לצרוך מינון גבוה יותר (ראה המלצות מינון באתר אומגה 3 גליל).
2. הפשרה השנייה בחשיבותה לדעתי היא צריכת ביצים, המכילות את הריכוז הגבוה ביותר של חומצות אמינו גפרתיות ציסטאין ומתיונין. בנוסף לכך, ביצים מכילות מגוון רחב של חומרי גלם שגופנו זקוק להם כמו כולסטרול, שומן רווי, חלבון, ויטמינים רבים ועוד.
3. הפשרה השלישית בחשיבותה היא צריכת דגים, לא כל כך בשביל האומגה 3 (שכבר קיבלנו בפשרה הראשונה) אלא בשביל החלבון.

אני מאד ממליץ לכל טבעוני או צמחוני שיכול להתפשר לצרוך שמן דגים וביצים.

גיא

להורדת המצגת לחץ כאן

10 תגובות

 1. לילך יער הגיב:

  היי גיא.
  תמיד מענין לקרוא את שאתה כותב.
  אני רוצה לעלות שאלה: האם טבעוני הדואג לאספקת גופרית ממקור שאינו מהחי, כמו שימוש במלח שחור העשיר בגופרית, שמוש במלחי שוסלר (ואולי יש עוד מקורות עשירים בגופרית ממקור צמחי), פותר לעצמו את בעיית סינתוז הציסטאן והמתיונין ?
  תודה לילך.

  • גיא בן-צבי הגיב:

   שלום לילך
   הבעיה איננה זמינות של גפרית יסוד או מלח. הבעיה היא זמינות של חומצות אמינו מכילות גפרית אשר גופנו לא יודע לסנטז. לכן לא יעזור לצרוך גפרית בשביל מטרה זו. במאמר ניסיתי להסביר שהדרך היחידה לקבל מתיונין זה על ידי צריכת מוצרי בשר או הרבה מאד קטניות.
   בברכה
   גיא

 2. אבי גרוסמן הגיב:

  שלום גיא ותודה על המאמר. לא התייחסת למחסור ב B12 שהוא המדובר ביותר כאשר מדברים על מחסור אצל טבעונים. מדוע ?
  תודה

  • גיא בן-צבי הגיב:

   שלום אבי
   "מדובר" לא אומר "רלוונטי" כמו בעיית ההורמונים שדוסקסה בפורום….
   אני חושב שויטמין B12 איננו בעיה אקוטית. ראשית חלק מהטבעונים נהנים מרמת B12 גבוהה ללא לקיחת תוספים מלאכותיים. זה אולי נוגד את התאוריה שאדם לא יכול לסנטז B12, אבל זו עובדה, אני מכיר כאלו. שנית אצל טבעונים שכן סובלים ממחסור בB12 הם יכולים לקחת B12 סינטטי בצורת כדורים או אפילו זריקות וזה מסדר את המצב. לא כך בנושא של אומגה 3 כי טבעונות קפדנית גם לא מאפשרת צריכת שמן דגים…. בעתיד כאשר יהיה מקור אומגה 3 אקוויולנטי לשמן דגים ממקור צמחי או מקור אצות אולי העביה תיפתר, אבל כיום אין פתרון.
   גיא

 3. בני הגיב:

  מדוע אתה לא מתייחס למוצרי אומגה 3 מאצות? הם אמנם יקרים יותר אך יש בהם DHA וEPA כמו בשמן דגים
  למשל
  http://www.fortwo.co.il/
  או
  http://www.opti3omega.com/

  • גיא בן-צבי הגיב:

   שלום בני
   מבחינתי אין בעיה או הבדל האם הEPA וDHA הם ממקור דגים או אצות, או בעתיד מבקטריות או צמחים (כיום מפתחים בעולם גם את המקורות הללו). מה שמשנה זה היחס בין EPA לDHA. במוצר הראשון fortwo שהבאת יש רק DHA וזה דבר לא מועיל ולעיתים אפילו מזיק. וזה מבלי להתיחס למחיר אלא רק לתועלת או הנזק הבריאותי. המוצר השני שהבאת opti מכיל 66% DHA ו 33% EPA וגם זה יחס לא טוב. היחס צריך להיות לפחות 2:1 לטובת EPA.
   במידה ובעתיד יהיו מוצרי אצות עם יחסים כאלו ובמחיר סביר אז בהחלט אמליץ להשתש בהם, ואולי אשתמש בהם בעצמי אם המחיר יהיה ממש אטרקטיבי.
   בברכה
   גיא

 4. שי הגיב:

  שלום גיא האם אתה ממליץ על כדורים שנקראים אופטי 3?

 5. ליאור הגיב:

  שלום גיא
  מאז מה שכתבת לעיל, אולי אתה יודע אם פותח מוצר טבעוני התואם את היחס epa/dha עליו אתה ממליץ?

  • אור שוהם הגיב:

   שלום ליאור
   למיטב ידעתי אין עדיין מוצר אצות המבוסס על EPA:DHA ביחס הנכון של 1:2 עד 2:3 לטובת EPA
   בברכה, גיא

אהבתם את הפוסט? נשמח לשמוע אתכם