ברוכים הבאים למרכז המידע
לחיפוש בטקסט חופשי במרכז המידע הקלידו מילות חיפוש בתיבה
מרכז המידע  > מחלות מוח ניווניות > אלצהיימר מניעת אלצהימר ושיטיון (דמנטיה) בעזרת תזונה 
2
07/10/2013 | 

מניעת אלצהימר ושיטיון (דמנטיה) בעזרת תזונה

גיא בן צבי נובמבר 2012

נסיגה קוגניטיביות בגיל מבוגר וביחוד מחלת האלצהימר הינה בעיה המטרידה רבים מאיתנו.
למי מאיתנו אין קרוב משפחה הסובל או סבל מבעיה זו? למי מאיתנו אין חשש לגבי עצמו בגיל מבוגר?
תופעות הנסיגה הקוגניטיבית בגיל מבוגר, החל מנסיגה קוגניטיבית קלה Mild Cognitive Impairment או MCI וכלה בתופעה המפחידה והמעיקה ביותר תסמונת אלצהימר, נחקרו באינטנסיביות בשנים האחרונות. רק לאחרונה החלו להתפרסם ממצאים העשוים לכוון אותנו לשיטות מניעה.
במהלך השנתיים האחרונות החלו להתפרסם מחקרים שנועדו לבדוק את השפעת התזונה על חומרת הנסיגה הקוגניטיבית. ממצאי מחקרים אלו מובהקים מאד (כלומר אין ספק לגבי נכונותם) ואולי מפתיעים, לפחות לחלקנו.
להלן המסקנות משלושה מחקרים גדולים וחשובים שהגיעו לידי לאחרונה:

 • תזונה מבוססת פחמימות פשוטות- סוכר עמילן ופירות מעלה מאד את הסיכון לנסיגה קוגניטיבית. בניגוד למה שנתנו לנו לחשוב עם זאת, צריכת שומן וביחוד שומן רווי כמרכיב מרכזי בתזונה מורידה מאד את הסיכון לנסיגה קוגניטיבית. צריכת חלבון כמרכיב מרכזי בתזונה גם היא מורידה את הסיכון אם כי לא באותה מידה כמו צריכת שומן.
 • אומגה 3 ובמיוחד EPA מורידה מאד את הסיכון ללקות בנסיגה קוגניטיבית בגיל מבוגר. תיסוף של DHA לבד לעומת זאת כנראה לא עוזר בטווח ארוך. גם חומצה לינולנית (אומגה 3 צמחית) לא עוזרת.
 • השפעת האומגה 3 היא מניעתית כלומר צריכה להיות בתזונה בשנים שלפני פרוץ המחלה. אין עדיין הוכחות או סימנים לכך שאומגה 3 יכולה למנוע או לרפא נסיגה קוגניטיבית לאחר שזו כבר החלה. לא ניתן לשלול תועלת במתן אומגה 3 לחולים עם תסמינים פעילים אך נושא זה ידרוש מחקר נוסף. יש לעומת זאת מידע בדוק על התועלת שבמתן אומגה 3 לאנשים בגילאי 30-40 הסובלים מפגיעה בזכרון, מה שמלמד שיתכן שגם אצל מבוגרים ביגלאי 65 ומעלה תהיה תועלת באומגה 3.
 • המינון האפקטיבי במניעת נסיגה קוגניטיבית הוא בסביבות גרם אחד אומגה 3 ביום ומעלה. השיפור ניכר כאשר עולים מ0.5 גרם ביום ל1.1 גרם ביום. מינונים גבוהים יותר לא נבדקו אך יש סיבה טובה לחשוב שמינון גבוה יותר ברמה של 3 גרם ביום לאדם מבוגר יתן מניעה ודחיה משמעותית עוד יותר (אני מבסס זאת על מידע רב לגבי המינון האפקטיבי בטיפול במחלות אחרות כולל תסמונות פסיכיאטריות הכרוכות בתפקודי המוח).

לנוכח מחקרים אלו וממצאיהם להלן המלצותי לתזונה מונעת אלצהימר:
הערה: עלי להדגיש שאין בהמלצות אלו הבטחה לכך שמי שימלא אותן לא ילקה לעולם בניסגה קוגניטיבית. מה שאני בסך הכל אומר הוא שמי שינקוט בצעדים תזונתיים אלו הסיכון שלו ללקות בנסיגה קוגניטיבית יהיה נמוך יותר באופן משמעותי, חומרת התסימנים תהיה נמוכה אם בכלל ומעוד הופעתם ידחה. לסיכום המלצות אלו נותנות תקווה לאיכות חיים טובה יותר לעת זקנה….

 1. יש להפחית מאד צריכת סוכר ועמילן (גלוקוז) ופירות (פרוקטוז).
 2. את הפחמימות שצורכים יש לצרוך בצורת פחמימות מורכבות (סיבים תזונתיים) ממקורות כגון קטניות, ירקות, עלים. סה"כ קלוריות מפחמימות צריכות להיות מוגבלות למתחת 45% מהקלורויות היומיות.
 3. יש להגביר את צריכת השומנים וביחוד שומן רווי למעל 35% מהקלוריות היומיות. להמנע כמובן משומן טרנס!
 4. יש לצרוך חלבון ברמה של 20% מהקלוריות היומיות הן ממקורות צמחיים (שקדים אגוזים קטניות) והן מהחי בשר ביצים ומוצרי חלב.
 5. יש לצרוך 3 גרם אומגה 3 מסוג EPA וDHA ביום מכל המקורות ביחד. בהנחה שתזונה מערבית לא מספקת יותר מגרם אחד של EPA+DHA יש לתסף אדם מבוגר בכ 2 גרם ביום. זה מקביל ל3-4 קפסולות של שמן דגים עם תכולה של 600 מ"ג חומר פעיל ביום. המלצות מפורטות בעמוד מינונים והמלצות שימוש באתר אומגה 3 גליל.
 6. יש להתחיל את הטיפול התזונתי הזה מוקדם ככל האפשר, רצוי בגיל הילדות, אבל גם התחלה בגיל מבוגר יותר של 30-40 תפחית לדעתי משמעותית את סכנות הנסיגה הקוגניטיבית.
 7. המלצות התזונה הללו יפחיתו גם מחלות תזונה אחרות כגון סכרת סרטן ומחלות לב (מחלות התסמונת המטבולית). למעשה התזונה הנכונה הנובעת ממחקרי הנסיגה הקוגניטיבית האחרונים היא בדיוק "תזונת אומגה" ….

מידע מפורט נוסף כולל את המחקרים עצמם בטקסט מלא עם הערות שלי ניתן למצוא בדף אלצהימר באתר אומגה 3 גליל

2 תגובות

 1. רייצ׳ל הגיב:

  שאלתי אתכם במייל אם אומגה 3 יכל לעזור להתחלה של מחלת האלצהיימר ואמרתם שלא..ואילו פה אני רואה שאומגה 3 וויטמין E יכל להועיל! אז חבל שלא אישרתם זאת…

  • אור שוהם הגיב:

   שלום רחל
   חשוב לדייק, המינוח הנכון הוא "מוריד סיכון". כלומר צריכה מוגברת של אומגה 3 יכולה להביא לרמה גבוהה של אומגה 3 בגוף, וזה מוריד את הסיכון לנסיגה קוגניטיבית.
   בברכה, אור

אהבתם את הפוסט? נשמח לשמוע אתכם