ברוכים הבאים למרכז המידע
לחיפוש בטקסט חופשי במרכז המידע הקלידו מילות חיפוש בתיבה
0
10/10/2013 | 

סטטינים וסכרת

רקע: מחקר זה בוחן האם השכיחות של סכרת סוג 2 תלוי בשימוש בסטטינים בקרב נשים לאחר גיל המעבר שהשתתפו ביוזמת בריאות נשים (WHI – Women’s Health Initiative).

שיטת המחקר: WHI גייס 161,808 נשים לאחר גיל המעבר בגילאים 50 עד 79 ב -40 מרכזים קליניים בנשים ברחבי ארצות הברית בין השנים 1993-1998 עם מעקב מתמשך. הניתוח הנוכחי כולל נתונים עד 2005. השימוש בסטטינים תועד בתחילת המחקר ובשנה השלישית. סטטוס אירועי סכרת סוג 2 נקבע לאורך כל השנה מתחילת היוזמה. מודל קוקס לסיכונים יחסיים שימש כדי להעריך את הסיכון של סכרת על ידי שימוש בסטטינים, עם התאמות לסטיות, פקטורים לא צפוים , ניתוח תת קבוצה של גזע / מוצא אתני, השמנת יתר, קבוצת מעמד, שנעשו על מנת לנטרל השפעת גורמים לא רלוונטים.

תוצאות המחקר: מחקר זה כלל 153,840 נשים ללא היסטוריה של סכרת. בתחילת המחקר מתוכן 7.04% דיווחו על נטילת תרופות סטטינים. במהלך המחקר דווחו 10,242 מקרים חדשים של סכרת סוג 2. השימוש בסטטינים בתחילת המחקר היה קשור עם סיכון מוגבר של 71% לסכרת לעומת מי שלא נטלה סטטינים. קשר זה נשאר אחרי התאמה לגורמים אפשריים אחרים . הקשר נמצא עבור כל סוגי תרופות הסטטינים. ניתוחי משנה נוספים של הקשר בין דיווח עצמי של סכרת עם השימוש בסטטינים ב -125,575 נשים אישר ממצאים אלה.
מסקנות: שימוש בתרופות מסוג סטטינים בנשים לאחר גיל המעבר קשורה לסיכון מוגבר של סכרת סוג 2. הממצאים מצביעים כנראה על השפעה של כל משפחת הסטטינים ולא של תרופת סטטין ספציפית (Medication Class Effect)

תקציר ותרגום ע"י אומגה 3 גליל. למאמר המלא

Read Full Text

אהבתם את הפוסט? נשמח לשמוע אתכם