ברוכים הבאים למרכז המידע
לחיפוש בטקסט חופשי במרכז המידע הקלידו מילות חיפוש בתיבה
מרכז המידע  > אומגה 3 ומחלות שונות > לב וכלי דם תגובתנו למחקר: אומגה 3 מפחיתה סיכון למחלות לב ושבץ 
0
12/10/2013 | 

תגובתנו למחקר: אומגה 3 מפחיתה סיכון למחלות לב ושבץ

לאחרונה התפרסם מחקר שטוען כי אומגה 3 נמצאה כלא מפחיתה סיכון למחלות לב. לקוחות רבים פנו אלינו לקבלת תגובה לכן מצאנו לנכון לרשום תגובה הולמת.
להלן תמצאו תרגום של הסבר ארגון יצרני אומגה 3 העולמיים (GOED) אשר אנו חברים בו, המבהיר מדוע מסקנות המחקר מוטעות.
לנו אין ספק, ועל כך הסבר בהמשך, כי אומגה 3 חיונית לשמירה על הלב ולמניעת שבץ ומחלות לב, ולדעתנו הכתבות על מחקר זה התפרסמו בשביל הכותרת ולא מתוך מחקר עיתונאי מעמיק.

לקריאת התגובה המקורית באנגלית מאת ארגון GOED

תקציר המאמר כפי שפורסם במגזין NEJM ועליו מתבססים הפרסומים
רקע:
מחקרים הראו השפעה לטובה של צריכת אומגה 3 על פציינטים עם אוטם בשריר הלב או כשל לבבי. המחקר הנוכחי העריך כי ימצא השפעה דומה על פציינטים עם גורמי סיכון מרובים למחלות לב וכלי דם או חולים בטרשת עורקים שלא חלו באוטם שריר הלב.
שיטה:
במחקר מבוקר כפול סמיות זה בוצע על פציינטים של 860 רופאים איטלקים מתחומי התמחות שונים. הפציינטים שנבחרו היו נשים וגברים בעלי גורמי סיכון מרובים למחלות לב אך ללא אוטם שריר הלב. הפציינטים קיבלו באופן רנדומלי אומגה 3 (1 גרם ליום) או שמן זית כפלצבו. נקודת הסיום הראשונית של המחקר הוגדרה ככמות מצטברת של מקרי מוות, מקרים לא קטלניים של אוטם שרירי הלב ושבץ לא קטלני. לאחר שנה מתחילת המחקר שנמצא כי מספר המקרים נמוך מהמצופה, שונתה נקודת הסיום למשך הזמן למוות או אשפוז בבית חולים בעקבות מחלות לב וכלי דם.
תוצאות:
מתוך 12,513 פציינטים שנבדקו, 6244 קיבלו אומגה 3 ו-6269 קיבלו פלצבו שמן זית. בתקופה של 5 שנות מעקב, נקודות הסיום הופיעו ב- 1478 מתוך 12,505 פציינטים (11.8%), מתוכם 733 מתוך 6239 (11.7%) קיבלו אומגה 3 ו-745 מתוך 6266 (11.9%) קיבלו פלצבו. אותן תוצאות אפס התקבלו לכל נקודות הסיום המשניות.
מסקנות מחבר המחקר:
בקבוצה גדולה של פציינטים בתחומי רפואה שונים, עם גורמי סיכון מרובים למחלות לב וכלי דם, תיסוף יומי של חומצות שומן אומגה 3 לא הפחית את סיכוי התמותה והתחלואה בעקבות בעיות לב וכלי דם.

תגובת ההרגעה של יצרני אומגה 3 (GOED)

 • מכלול העדויות המדעיות הזמינות כיום מוכיחות תועלת של EPA ו-DHA לבריאות הלב וכלי הדם לאוכלוסיית האנשים הבריאים, כמו גם למרבית האוכלוסיות עם מחלות לב וכלי דם קיימות.
 • רשימת ההמלצות על אומגה 3 (EPA ו- DHA) מארגונים מקצועיים וגופים ממשלתיים, ממשיכה לגדול בגלל שהיתרונות המשוייכים ל EPA ו- DHA ללב וכלי הדם הם כל כך משכנעים.

מה עוד עליך לדעת ולא סיפרו לך בפרסומים אודות המחקר?

 • לנשים בלבד, שיעור המקרים של נקודת הסיום היתה נמוכה משמעותית בין אלו שקיבלו אומגה 3 בהשוואה לאלו שקיבלו פלצבו.
 • תוצאות המחקר אינן יכולות להיכלל עבור האוכלוסיה הכללית ה"בריאה".
 • בהשוואה למחקרים קודמים שהראו תועלת אומגה 3 ללב וכלי הדם, הנחקרים במחקר הנוכחי קיבלו טיפול תרופתי חזק יותר למחלות לב וכלי דם (כגון סטטינים חוסמי בטא ועוד). טיפול כפי שניתן לנחקרים הללו הפך את הסיכוי לראות יעילות באמגה 3 לקטן יותר. שימו לב שתוספת של תרופה אחרת קרוב לוודאי שלא היה מראה תועלת נוספת מבלי להגביר את המינון התרופתי באופן משמעותי.
 • בעוד שבמחקר דווח מידת צריכת הדגים, רמות האומגה 3 בדם לא דווחו. בין יתר הדברים, דיווח כזה היה הופך את המסקנה למשכנעת יותר.
 • מקרי האשפוז בבית חולים בעקבות ארוע לבבי היו נמוכים משמעותית בקבוצת האומגה 3 (96) לעומת פלצבו (142).
 • בתחילת הניסוי, נקודת הערכת התועלת הראשונה הוגדרה כשיעור המצטבר של מקרי מוות, מקרים לא קטלניים של אוטם שריר הלב ושבץ לא קטלני יחד עם זאת, לאחר שנה אחת כשהתגלה שיעור מקרי מוות ותחלואה נמוכים מהמצופה, נקודת הערכת התועלת שונתה לשקלול משך הזמן עד המוות או אשפוז ממחלת לב וכלי דם.
 • 1 גרם EPA+DHA יכול להיות מינון נמוך מדי כדי לקבל שיפורים נראים לעין עבור הלב וכלי הדם.
 • התגלתה ירידה משמעותית בספירת הטריגליצרידים בקבוצת האומגה 3 לעומת קבוצת הפלצבו, זו עדות ליכולת של אומגה 3 להפחית רמת טריליצרידים. כמובן שאם לפציינט כבר היתה מראש טרשת עורקים הרי שזה בכל מקרה עלול להיות טיפול מעט מדי ומאוחר מדי.
 • בכלל, כאשר בוחנים יתרונות של אומגה 3, שמן זית אינו פלצבו מתאים.
 • מכלול העדויות המדעיות הזמינות כיום מוכיחות תועלת של EPA ו-DHA לבריאות הלב וכלי הדם לאוכלוסיית האנשים הבריאים, כמו גם למרבית האוכלוסיות עם מחלות לב וכלי דם קיימות.
 • רשימת ההמלצות על אומגה 3 (EPA ו- DHA) מארגונים מקצועיים וגופים ממשלתיים, ממשיכה לגדול בגלל שהיתרונות המשויכים ל EPA ו- DHA ללב וכלי הדם הם כל כך משכנעים.

אהבתם את הפוסט? נשמח לשמוע אתכם