ברוכים הבאים למרכז המידע
לחיפוש בטקסט חופשי במרכז המידע הקלידו מילות חיפוש בתיבה
0
21/12/2016 | 

תזונה ומחלות חורף – חן רון

נדמה כי בחורף אנו חולים יותר בשל הקור ומזג-האוויר או הימצאות בחללים סגורים ולא מאווררים, אך אני טוענת שלא כל האשמה היא על הווירוסים והחיידקים. הוכחה לכך היא שכל הזמן ישנם חיידקים וגורמי מחלה פוטנציאליים סביבנו, אך אנו לא כל הזמן חולים. וכאשר אנו חולים, זו מערכת החיסון שמתפקדת בצורה לא יעילה. תסמינים כגון שיעול, חום, ליחה ונזלת הם חלק ממנגנון הפעולה ההגנתית של מערכת החיסון כנגד הפולש. דיכוי מצטבר, וחזרה על דפוס התנהגות זה, מתיש את הגוף ומדכא את המערכת החיסונית.

רובנו הורגלנו לטפל מיד במחלה באמצעות תרופה, זריקה או שיקויי כזה או אחר. התרופות אינן מרפאות את המחלה אלא מעלימות את הסימפטומים ונותנות הקלה זמנית בלבד, לפעמים במחיר נזק מצטבר. ושלא תישבו באשליה שלמטפל יש את היכולת לרפא מישהו אחר, הוא יכול רק ללוות את המטופל, בעוד הגוף הוא שמרפא את עצמו. לכל אדם האחריות לתת לגופו את התנאים האופטימליים לריפוי והתאוששות.

היכולת של הגוף לרפא את עצמו אפשרית בזכות תהליך תחלופה של תאים. כדי שהתאים החדשים יבנו רקמה יותר בריאה, חשוב שיהיו בעלי הרכב כימי נכון. בריאות התא תלויה בעיקר במזון שמזין אותו ובחמצן שמגיע אליו. הצורך של הגוף במזון (סוגים וכמויות) משתנה כתוצאה מסיבות שונות כגון מזג האוויר, מצב הרוח, מצב בריאותי וכו'.

בעת מחלה, תנאי מובן מאליו הוא מנוחה, אך מבחינתי, התנאי החשוב ביותר הוא לתת למחלה להיות. מה הכוונה? ראשית, אם אין תאבון – לא לאכול! התפיסה שיש צורך לאכול בעת מחלה כדי להתחזק מוטעית ואפילו מזיקה. כדי לאפשר ריפוי טבעי ומוחלט,יש לאפשר למחלה "למצות את עצמה", לשתף פעולה איתה ולתת לגוף את הזמן הדרוש להבריא.

תנאי הכרחי נוסף הוא לספק לגוף את כל חומרי החיים החיוניים בכל ימות השנה, ולא בחורף בלבד, שהרי עדיף לא לחכות עד שתתפרץ מחלה. הסוד בבריאות הוא במניעה. בשביל לשמור על הבריאות ולמנוע את הישנות המחלה, יש לספק לגוף את כל הצרכים הביולוגיים הדרושים לו: ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו וחומצות שומן חיוניות, תוך שמירה על שינה מספקת ופעילות גופנית.

כמובן שבמרוץ החיים ובתרבות המערבית, לא הייתי מצפה שנצליח באופן מתמיד לשמור על כל כללי הבריאות והתזונה, אולם בעת מחלה – זה הכרחי. בין אם זו "מחלת חורף" חולפת או מחלה כרונית.

זכרו, מחלה ובריאות הם שני צדדים של אותו מטבע.

חן רון

דיאטנית קלינית

אומגה 3 גליל

אהבתם את הפוסט? נשמח לשמוע אתכם