ברוכים הבאים למרכז המידע
לחיפוש בטקסט חופשי במרכז המידע הקלידו מילות חיפוש בתיבה
מרכז המידע  > הריון ופוריות גיאופגיה- סקופ על אכילת אדמה 
0
22/09/2013 | 

גיאופגיה- סקופ על אכילת אדמה

מחקרים מראים שאכילת אדמה איננה התנהגות פתולוגית אלא ביולוגית

תוקצר ותורגם ע"י אומגה 3 גליל- מתוך גליון יוני 2012 של מגזין סיינטיפיק אמריקן    (תמונה- צלחת עם אדמה )

בסתיו 2009 קבוצת סטודנטים מאוניברסיטת טפטס, ישבו לאכול קצת אדמה. הם אספו מעט קוביות של חרסית (Clay) ובלעו אות האבקה כדי לגלות איזה טעם יש לחרסית. ניסוי טעימות בלתי שגרתי זה היה חלק משיעור רפואה דרוויניסטית. התלמידים למדו את האבולוציה של גיאופגיה- המנהג לאכול אדמה, בעיקר קרקעות כגון חרסית, שהוא מנהג ידוע אצל חיות ובני אדם כבר אלפי שנים.

ה DSM – ספר הרפואה הסטנדרטי של הפסיכיאטרים, מסווג גיאופגיה כתת קטגוריה של תסמונת פיקה. תסמונת פיקה מוגדרת כהפרעה נפשית בה אנשים אוכלים דברים שאינם מזון, כגון אכילת אפר סיגריות ושבבי צבע. אך כפי שלמדו הסטודנטים בשעור זה, מחקרים על בעלי חיים ותרבויות אנושיות מצאו שגיאופגיה אינה בהכרח הפרעה- למעשה, אדמה יכולה להתעכל מצוין. כיום חוקרים כבר מסתכלים באור אחר על אכילת אדמה ומגלים שהתנהגות זו לרוב מספקת מינרלים חיוניים ומהווה נוגדן לרעלנים ממזון ומהסביבה.

נטרול רעלנים על ידי אדמה חרסיתית (המכילה חרסית) מוסבר בכך שחרסית בתמיסה מימית מכילה מולקולות בעלות מטען שלילי הסופחות אליהן רעלנים רבים הטעונים במטען חיובי. חליקיקי החרסית סופחים ומסיעים החוצה מהמעיים רעלנים שונים ומונעים את ספיגתם לזרם הדם.

לגבי נשים בהריון- אכילת אדמה משמשת כתוספת מינרלים וכמנטרל רעלנים. הטרימסטר הראשון בהריון מלווה פעמים רבות בבחילות והקאות. מחקרים חוצי-תרבויות תיעדו גיאופגיה בשלב זה של ההריון כטיפול במה שמכונה בחילות-בוקר. נשים באזור התת-סהרה ובמזרח ארה"ב דיווחו כי הן אוכלות חרסית כדי להפחית את התופעות הלא נעימות הללו. החוקרים מציעים סברה כי בחילות הבוקר מנקות את גוף האם מרעלנים העלולים להזיק לעובר. כנראה שגאופגיה ובחילות בוקר פועלות ביחד להגנת העובר המתפתח. כמו כן, מכיוון שחרסית כרוכה בבקטריות ונגיפים, היא עשויה להגן על האם והעובר גם יחד מפני פתוגנים הנישאים באוכל כגון חיידקי אי-קולי וויבריו-כולירה.

יש לציין כי גאופגיה תועדה כפרקטיקה לטיפול בבעיות עיכול כגון בחילות, הקאות ושילשולים מזה אלפי שנים, אצל בני אדם וחיות בכלל ולא רק אצל נשים בהריון.

קראי את המאמר המלא כדי לגלות:

עד כמה תופעת הגאופגיה נפוצה ומה המניעים להתנהגות זו?

מהם היתרונות של אכילת אדמה?

מה גילו מחקרים על גאופגיה בתוכים, עטלפים ונשים בהריון?

מהן הסכנות באכילת אדמה וכיצד להתגבר עליהן?

למאמר המלא לחץ כאן
להמלצות תזונת אומגה

אהבתם את הפוסט? נשמח לשמוע אתכם